Rekrutacja
Hugon Kołłątaj
rekru
hugon
Slide
Slide
szkola
previous arrow
next arrow

Mural

Podczas nietypowej lekcji uczniowie pińczowskiego ,,Kołłątaja” mogli nie tylko podziwiać niezwykły mural, poświęcony Szkole Szybowcowej Polichno – Pińczów, ale także dzięki niemu poznać historię naszego miasta i dowiedzieć się na przykład, że przed II wojną światową na Garbie Pińczowskim ustawiane były dwie wyrzutnie szybowców, by przyszli lotnicy mogli szlifować swoje umiejętności. Artyści – Dawid Dylawerski oraz Krzysztof Opara – dwaj pińczowianie, którzy są autorami wielu graffiti w naszym mieście, opowiadali także młodzieży, jak narodził się pomysł na mural i jak zmieniał się ich projekt oraz o inspiracji, którą czerpali z lektury tekstów źródłowych. Twórcom zależało, by jak najwięcej mieszkańców Pińczowa dowiedziało się o przedwojennej szkole szybowcowej, dlatego wybrali taką oryginalną formę, zdobyli fundusze od osób prywatnych, firm, a także władz gminy. Zdradzili też swoje plany na kolejne graffiti, które będzie nawiązywać do symboli naszego miasta, a zwłaszcza do Kapliczki św. Anny. Licealiści pod opieką p. Rafała Sobolewskiego i p. Marcina Karpińskiego mogli zobaczyć, jak młodzi ludzie zafascynowani przeszłością uczą lokalną społeczność historii Pińczowa i Polski.